Szpital Zagnańska

Poradnia Kardiochirurgiczna

Poradnia dostępna w Wolmedica Zagnańska

Kardiochirurg to lekarz, który specjalizuje się w wykonywaniu operacji serca oraz aorty wstępującej.

Do naszej poradni kardiochirurgicznej zapraszamy pacjentów z różnymi chorobami serca, w tym m.in.: wrodzonymi bądź nabytymi wadami, niewydolnością serca, chorobą wieńcową, chorobą aorty piersiowej. W trakcie wizyty, kardiochirurg precyzyjne ustala wskazania do operacji. W obecnych czasach, zabiegi kardiochirurgiczne w chorobie wieńcowej i wadach zastawkowych serca są standardem postępowania.

Jednocześnie w wyniku ogromnego postępu, jaki dokonał się w chirurgii serca, można operować chorych ze znacznymi obciążeniami. Do podstawowych celów operacji kardiochirurgicznej należą: wydłużenie życia chorego, zlikwidowanie bądź znaczne zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą wieńcową czy wadą serca, poprawa jakości życia fizycznego i psychicznego pacjenta.

Wskazania do operacji powinny uwzględniać przede wszystkim powyższe cele. W przypadku nasilonych objawów klinicznych, zwłaszcza u młodego pacjenta, decyzja o zabiegu jest prosta. Znacznie większy problem stanowią osoby z chorobami współistniejącymi. Zapraszamy na konsultacje do naszej poradni!

Nasz specjalista kwalifikuje pacjentów m.in. do operacji by-passów, które są przeprowadzane w leczeniu niestabilnej choroby niedokrwiennej serca. Jest to zabieg w znieczuleniu ogólnym, często z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego. Polega na umożliwieniu właściwego przepływu krwi z aorty do zwężonych lub zamkniętych tętnic wieńcowych serca, za pomocą wytworzenia "obwodnic" z żył odpiszczelowych chorego lub/i tętnic: piersiowej wewnętrznej, promieniowej. Pacjenta kwalifikuje się do zabiegu na podstawie oceny zaawansowania zmian w tętnicach (na podstawie koronarografii), ogólnego stanu zdrowia oraz możliwości technicznych.

W naszej poradni, kardiochirurg przeprowadza również kwalifikację do zabiegu naprawy/wymiany zastawki serca. To zabieg kardiochirurgiczny stosowany w zaawansowanych wadach zastawek serca. Polega na “naprawieniu” zastawki w mniej zaawansowanych postaciach choroby lub częściej na wszczepieniu protezy zastawki (sztuczna zastawka, biologiczna). Jest to duży zabieg operacyjny. Ryzyko wzrasta u chorych w podeszłym wieku, w ciężkim stanie, z chorobami współistniejącymi. W tych chorobach niezwykle istotne jest aby odpowiednio wcześnie zdecydować się na leczenie inwazyjne. Od pewnego czasu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach gdzie na stałe pracuje nasz specjalista, dla pacjentów dostępne są również operacje typu TAVI. Jest to małoinwazyjna (bez otwierania klatki piersiowej) metoda wszczepiania zastawki aortalnej.

W Poradni Kardiochirurgicznej Wolmedica przeprowadzane są również kwalifikacje do zabiegów m.in.: tętniaków aorty wstępującej.

Zadbamy o Twoje zdrowie

Usługi

Specjaliści w Poradni Kardiologicznej